Smíchovská průmyslovka třetího věku (od r. 2017) je cyklus přednášek a dílen pro seniory připraven s důrazem na sociální kontakt napříč třemi generacemi. Během kalendářního roku se pořádá 9 přednášek nebo workshopů pro seniory zaměřených na různá technická témata. Vedení jednotlivých seminářů mají na starost vyučující SSPŠ či odborníci z praxe. Při samotném průběhu akce jsou seniorům k dispozici 2 – 3 žáci SSPŠ jakožto asistenti, kteří pomáhají jak s obsluhou PC, k zopakování postupů, ale třeba i k přečtení drobného písma. Smíchovská průmyslovka třetího věku je pro seniory nepovinná pravidelná aktivita, která probíhá většinou každou druhou středu v měsíci (kromě letních prázdnin).
Hodinový ajťák vznikl na základě spolupráce s Moudrou sovičkou z. s., která tuto službu postavenou na stejném principu jako hodinový manžel nabízí již několik let. Jde o pomoc seniorům, kteří si sami doma nevědí rady se svým PC, tabletem nebo mobilním telefonem. Výhodou této služby na SSPŠ je přímá provázanost mezi mladou a nejstarší generací – škola je jen zprostředkovatelem – a také díky Smíchovské průmyslovce třetího věku osobní zkušenost jednotlivých seniorů s konkrétními žáky. Senioři tedy nepouští do svého bytu cizí osoby, které by si v podstatě anonymně objednali přes nějakou agenturu. Přibližně čtvrtletně bývají také nabízena setkání s hodinovým ajťákem v centrech pro seniory na Praze 1 pro lidi, kteří mají sice technické problémy se svými přístroji, ale nechtějí si nechat narušit své soukromí.
Smíchovská průmyslovka třetího věku je seniory hodnocena velmi kladně a za jeho realizaci získala Mgr. Věra Krajčová Ocenění za trvalou významnou činnost v popularizaci fyziky za aktivity Smíchovské průmyslovky, kterou ji udělila Česká fyzikální společnost, sekce Jednoty českých matematiků a fyziků v roce 2019.
Všechny kurzy jsou ZDARMA (podpořeny grantem Magistrátu hl. města Praha) a je možné se na ně přihlásit i jednotlivě (není potřeba absolvovat celý cyklus).
Přihlášení na akce je možné telefonicky: Mgr. Věra Krajčová – 777 070 922 (vera.krajcova@ssps.cz )
Všechny přednášky a semináře se konají na adrese: SSPŠ, Preslova 25, 150 21 Praha 5
Brožury aktivit pro naše seniory (č. 1 – 10, 2020)
Program pro rok 2023 – začátky dílen jsou vždy od 15:00
středa 18. 1. – Virtuální realita – jen hračka? (Matyáš Himmer)
Anotace: Virtuální realita umožňuje pohodlné prožití nemožných, nebo skoro nemožných zážitků. Tento posuv hranic našich možností je užitečný nejen pro zábavu, ale i pro obory školství, vědy, techniky a komunikace. V tomto workshopu si v praxi vyzkoušíme všechny tyto možnosti Virtuální Reality. Poznáte tak, kam spěje budoucnost, a pochopíte, proč by za pár let VR brýle mohly být běžnou výbavou domácnosti. Dále se můžeme podívat na to, jak se obsah pro VR vytváří a co to obnáší. Tím by workshop předvedl všechny aspekty Virtuální Reality.
středa 15. 2. – Fyzikální kouzla (Věra Krajčová, SSPŠ)
Anotace: Fyzika je věda, která doprovází náš život na každém kroku. Nejedná se o strohou teorii s hromadou vzorců. Praktická fyzika dokáže být velmi zábavná. Přijďte si hrát a experimentovat!
středa 15. 3. – Micro:bit
Anotace: Nahlédněte s námi do moderního světa programování promocí jednoduchého micro:bita, kterého si nemůžete nezamilovat. Nemusíte se ničeho bát, se vším Vám pomůžou naši zkušení lektoři. Základny programování, které se s námi naučíte, vyvedou Vaše vnoučata z míry.
středa 17. 5. – Procházka Prahou astronomickou – Sedm století astronomie. (Jan Veselý z pražského planetária)
Anotace: Vydáme se z Karlova mostu na Staroměstské náměstí a ještě kousek dál. Budeme si povídat o astronomické a astrologické symbolice Staroměstské mostecké věže, vysvětlíme jsme si, co ukazuje astroláb staroměstského orloje, jak a kde se měří počasí v Klementinu. Poznáme místa, kde pracovaly a působily osobnosti z astronomie a fyziky: Tycho Brahe, Johannes Kepler, Jan Marek Marci, Christian Doppler, Ernst Mach, Albert Einstein.
středa 21. 6. – Drony aneb létavci (Filip Zíka)
Anotace:
Program pro rok 2022 – začátky dílen jsou vždy od 15:00
středa 16. 3. – Proč jsou Velikonoce každý rok jindy? Historický a astronomický pohled na svátek jara. (Jan Veselý, FYZ)
Anotace: Velikonoce mají být první neděli po prvním jarním úplňku. Proč někdy slavíme Velikonoční svátky až koncem dubna, a ne už v březnu? Kdy nejdřív a kdy nejpozději mohou být Velikonoce? Při hledání odpovědí narazíme na spoustu dalších otázek: Kdy vlastně začíná jaro? Jak se sestavuje kalendář? Co se stalo 11. Frimaire roku 14? A čím byl výjimečný 30. únor 1712? Dotkneme se také příběhu ruského dadaisty Uljanova a jeho známé kalendářní lsti. Nakonec si ukážeme, jak astronomové (ne)počítají datum Velikonoční neděle a že by Velikonoce také mohly být až v květnu.
středa 20. 4. – Fyzika potápění (Věra Krajčová, SSPŠ)
Anotace: Během přednášky se seznámíme s potápěním, a to nejen z pohledu rekreační potápěčky, ale i učitelky fyziky. Propojíme fyziku, biologii, chemii, zeměpis a vlastně i tělesnou výchovu 🙂 Obsahem vyprávění budou jak základy fyziky potápění, tak nástrahy přístrojového potápění na tělo člověka. Vše navíc doplníme ukázkami z ponorů potápěčských lokalit celého světa.
středa 18. 5. – Procházka Prahou fyzikální (Jan Mlynář, FJFI ČVUT)
Anotace: Procházku Prahou zahájíme před Obecním domem na Náměstí Republiky. Ukážeme si ta nejvýznamnější místa, kde se skutečně psala historie fyzikálního poznávání světa, a přitom nás také potěší krása starých staveb naší Prahy. Samozřejmě nemůžeme vynechat (byť jen zvenku) Karlovu univerzitu, Pražský orloj, Astronomickou věž či Technickou univezitu. Procházku zakončíme na stanici Národní, ale s těmi, kterým se ještě nebude chtít domů, dojdeme pěšky až do Viničné ulici. Právě v té je budova Karlovy univerzity, ve které působili Ernst Mach i Albert Einstein (stanice tramvaje Botanická zahrada).
středa 1. 6. – Jaderné katastrofy s ukázkami měření radiace (Věra Koudelková, MFF UK)
středa 13. 9. – Fyzikální procházka Prahou II (Jan Mlynář, FJFI ČVUT)
Anotace: Sejdeme se na adrese Ke Karlovu 5, u Fyzikálního ústavu MFF UK (doporučený spoj je autobus 148 ze zastávky Karlovo náměstí nebo IP Pavlova, stanice Dětská nemocnice Karlov). Pak se vydáme dolů kolem budovy Přírodovědecké fakulty ve Viničné, kde si připomeneme pobyt Macha a Einsteina v Praze, dojdeme k Novoměstské věži, na které je etalon délky, připomeneme práci CH Dopplera v Praze a nakonec, pokud tomu bude počasí přát, si na Karlově náměstí popovídáme o historické roli alchymistů a také doporučíme další místa k návštěvám Prahy fyzikální.
středa 19. 10. – Legoroboti II (Jaroslav Kořínek, SSPŠ)
Anotace: Postavíme si vozíčky „fotbalisty“, které budeme ovládat pomocí mobilního telefonu. Dílna je vhodná pro seniory i seniorky třeba i s vnoučky a vnučkama. Nebojte se přijít 🙂
středa 9. 11. – S Hurvínkem do vesmíru aneb Už je to dobrý (Jan Veselý, Planetum)
Anotace: Družice Planetum-1 odstartovala do vesmíru 25. května 2022. Jak funguje raketa, která vynáší družici na oběžnou dráhu? Jak vysoko družice obíhá a kde vlastně začíná vesmír? Musí na družici pořád běžet motory, aby nespadla na zem? Jak se k družici dostanou povely a jak s ní můžeme manévrovat? Jistě vás také zajímá, kam chodí loutkonaut Hurvínek na záchod.
středa 30.11. – Pozorování polárních září v historii i současnosti (Zbyšek Mošna, AV ČR)
Anotace: Polární záře provázejí člověka od nepaměti. Můžeme jen hádat, zda první pohledy lidí na tuto podívanou vyvolaly radostné pocity, nebo strach. V přednášce se podíváme na první hypotézy vysvětlující jejich vznik, umělecká díla jimi inspirovaná, možnosti předvídání polárních září v současnosti. Probereme i to, co by se stalo se současnou civilizací, kdyby se noční obloha po celém světě rozzářila podobně, jako tomu bylo již několikrát v historii.
Program pro rok 2021
středa 29. 9. – Ledové experimenty (Věra Krajčová, FYZ)
Anotace: Experimentální dílna pro seniory i jejich vnoučky se suchým ledem! Fyzika je věda, která doprovází náš život na každém kroku. Nejedná se o strohou teorii s hromadou vzorců. Praktická fyzika dokáže být velmi zábavná. Přijďte si hrát a experimentovat!
středa 20. 10. – Jedová chýše (Ivan Lukačina, CHE)
Anotace: Chýše jedová je plná bylin a živočichů, kteří o co hezčí jsou, o to větší nebezpečí skrývají. Pojďme si rozšířit povědomí o jedech v našem okolí i v zemích vzdálených.
Speciální přednáška!
úterý 5. 10. – Změna klimatu je tady a teď – co přinese a podaří se ji zastavit? (Mgr. Michal Žák, PhD., MFF UK)
Anotace: Změna klimatu je téma, které se v poslední dekádě dostalo do popředí zájmu mezi politiky i širokou veřejností. Extrémní vlny veder, požáry lesů i tundry, povodně, nejen s těmito událostmi se setkáváme stále častěji. Jakou roli v pozorovaných změnách hraje člověk? Co nás čeká v blízké i vzdálenější budoucnosti? A můžeme ještě tyto změny zastavit?
Z důvodu covid situace odloženo:
datum bude upřesněn – Jste tak mladí, jak máte pružnou páteř (Blanka Čechová, BIO – TEV)
datum bude upřesněn – Merkur – stavebnice nepatřící do starého železa (Věra Krajčová, FYZ)
Anotace: Merkur – klasická kovová česká stavebnice, matičky, šroubky… Mysleli jste, že patří jen do vzpomínek a že ji dnes nahradili plastové kostičky? Není tomu tak. I dnes můžete vymýšlet důmyslné přístroje s použitím šroubováku jako před lety.
datum bude upřesněn (prosinec) – Život ve vesmíru (Jan Veselý, FYZ)
Anotace: století astronomové počítali s tím, že jsou Venušané, Marťané i Měsíčňané. Ještě v polovině 20. století se předpokládalo, že na Marsu je rostlinstvo. Později jsme optimismus zredukovali na pokusy o nalezení bakterií. Dnes se snažíme alespoň najít místa, kde by život vůbec mohl existovat. Ve Sluneční soustavě už jich mnoho nezbylo. Podrobně představíme všechna tři… Mnohem světlejší vyhlídky máme ve vzdáleném vesmíru. Šance najít důkaz o existenci mimozemského života je ve 21. století větší než malá!
Program 2020
středa 15. 1. – „Zázračné“ přístroje z reklamy – jak se nenapálit? (Věra Koudelková, FYZ)
Anotace: Na trhu lze koupit různé přístroje, jejichž vlastnosti vypadají na první pohled unikátně. Patří mezi ně například oživovač vody, odpuzovač klíšťat, filtr na elektrony a další. Podíváme se, co o jejich principu říká výrobce a zamyslíme se nad tím, zda je to možné. Jsou to opravdu unikátní přístroje nebo spíše nesmysly? A dají se nějak „podezřelé“ přístroje poznat, aniž by člověk musel vystudovat matfyz?
středa 12. 2. – OZOBOT – Minirobot pro babičky i dědečky, vnučky i vnoučky (Věra Krajčová, FYZ)
Anotace: Hrát si a učit se není jen doménou dětí. I senioři si mohou vyzkoušet jednoduché příkazy pro malého robota. Přijďte si vyzkoušet svoji logiku a potrénovat své mozkové buňky při hře, která baví děti i dospělé.
středa 16. 9. – Zajímavé stavby (Tamara Mainzerová, MAT)
Anotace: Během setkání procestujeme svět i různá historická období. Budou nás zajímat místní stavby. Konkrétně zajímavosti ze způsobu konstrukce i materiálů.
Program 2019
středa 6. 2. – Exkurze po laboratořích a odborných učebnách SSPŠ (Věra Krajčová, FYZ)
Anotace: Vzpomínáte na svá školní léta? Kdo by nevzpomínal… Ale jak vypadá moderní škola dnes? Jsou v ní stále stejné tabule, židličky a lavice? Jaké poklady se tam skrývají?
středa 13. 3. – Dešifrování mluvy „ajťáka“ pro člověka „normálního“ (Radek Lochman, IT)
Anotace: Seminář přináší vysvětlení některých pojmů zejména z technického světa, které dnešní mládež považuje za samozřejmé, ale ve spoustě případů většina z nich ani neví, jak tyto pojmy vznikly, či co doopravdy znamenají.
středa 10. 4. – „Termojaderná fúze – cesta z hvězdných dálek do všední reality“ (Jan Mlynář, FYZ)
Anotace: Vědci dobře rozumí tomu, proč svítí hvězdy, zdroj energie inspirovaný těmito znalostmi se ovšem zatím postavit nepodařilo. Inženýři a fyzikové se napřed musí naučit zvládat obrovské teploty, při kterých je vodíkové palivo ve stavu plazmatu. Právě v takových podmínkách je možné pozorovat procesy termojaderné fúze, které budou vysvětleny v úvodní části přednášky. Dále budou porovnány vlastnosti horkého plazmatu v dnešních laboratořích s plazmatem nitra hvězd. Z velké části pak bude přednáška věnována výzkumu a vývoji v tomto velmi živém oboru, zejména pak mezinárodnímu projektu ITER.
středa 22. 5. – Legoroboti – oživené kostičky (Jarda Kořínek, FYZ)
Anotace: Seznámíme se se stavebnicí Lego Mindstorms Educations a předvedeme si již hotové výrobky. Poté se pokusíme o sestavení vlastního jednoduchého robota, kterého bude možné ovládat pomocí mobilního telefonu nebo tabletu. Ukážeme si také, jak se roboti programují a jak je možné s roboty soutěžit.
středa 5. 6. – Hardware – novinky ze světa PC a jak se v nich vyznat (Radek Lochman, IT)
Anotace: Seminář se bude zabývat novinkami ze světa počítačů a techniky obecně. Zaměří se zejména na to, jak se vyznat v nepřeberné nabídce různých výrobců a prodejců, neboť již dávno neplatí, že čím dražší zařízení, tím lepší.
středa 11. 9. – Zajímavé aplikace pro mobilní telefon (Lukáš Vrba, IT)
Anotace: Workshop zájemce seznámí s mobilními aplikacemi, jejich instalací do elektronických zařízení a s jejich využíváním. Rozdělíme si aplikace dle základních parametrů jako například druhy licencí, jazykové lokalizace, možnosti jednotlivých funkcí SW, nebo podle náročnosti po stránce hardwarové, či uživatelské. Vybereme si pár zajímavých mobilních aplikací pro každodenní život, otestujeme a ohodnotíme.
Vhodné pomůcky: Vlastní elektronické zařízení (mobil, tablet, apod.) s možností připojení na Wifi (wifi je na všech přednáškách k dispozici)
středa 9. 10. – Exkurze do světa pojištění (Pavel Hlaváček, MAT)
Anotace: Pojišťování a celá oblast pojišťovnictví v dnešní době upravují celkem 4 zákony.
Krom občanského zákoníku, se dále postupuje podle zákona O pojišťovnictví (277/2009), zákona O pojistné smlouvě (37/2004) a zákona O distribuci pojištění a zajištění (170/2018).
Pojištění jako takové je produkt nikoli spořící, jak lze v některých reklamách nalézt, ale hlavně zajišťovací proti nenadálým událostem.
Pojištění se používá na život, úraz, majetek, odpovědnost.
Skupina krytí rizik na život a úraz je pojištění osob – zde to jsou hlavně úrazy, invalidita, vážné nemoci, trvalé následky úrazu, pobyt v nemocnici, smrt úrazem atd.
Skupina krytí rizik na majetek – zde to jsou např. živelné pohromy, které páchají škody na majetku, zde se jedná o klasické pojištění domácnosti, bytu, domu. Dále lze pojištění využít při krytí rizika násilné činnosti – tj. krádeže, loupeže, přepadení apod.
Skupina krytí odpovědnosti – zde to jsou např. odpovědnosti z řízení motorového vozidla (tzv. povinné ručení), odpovědnost vůči škodám způsobeným zaměstnavateli (tzv. pojistka na blbost) a další odpovědnosti jako jsou z myslivosti, z běžného občanského života, z vlastnictví atd……
středa 13. 11. – Jak se nenechat napálit při online nákupech (Martina Řejhová, IT)
Anotace: Cílem workshopu je seznámení s online nakupováním a bezpečností při něm. Účastníci se dozvědí základní pravidla online nakupování, vyzkouší si, jak poznat důvěryhodný e-shop. Náplní kurzu bude také vysvětlení pojmů používaných na e-shopech, seznámení s právy a povinnostmi prodávajícího i nakupujícího, ale i co dělat, pokud výrobek chceme vrátit, nebo nás obchod napálil.
středa 27. 11. – Vánoční dílna (Věra Krajčová, FYZ)
Anotace: Chcete si vyrobit něco opravdu zábavného? Co třeba robokartáč nebo svítící vánoční prání? Fyzika je věda, která doprovází náš život na každém kroku. Nejedná se o strohou teorii s hromadou vzorců. Praktická fyzika dokáže být velmi zábavná. Přijďte si hrát a experimentovat!
středa 11. 12. – Kalendář a zimní pranostiky (Jan Veselý, FYZ)
Anotace: Proč Lucie noci upije, ale dne nepřidá? Kdo měl svátek 30. února 1712? Jak se stalo, že 2. prosince, 20. listopadu i 11. Frimaire se odehrála tatáž bitva označovaná jako bitva tří císařů? Stopy detektivního pátrání po kořenech našeho kalendáře nás zavedou k jistému Gregorovi, toho jména třináctému. Zjistíme, že základem kalendáře jsou astronomické cykly a matematika. Spočítáme kolik měří slepičí krok a jak dlouhý je skok. Přednáška i zima pak skončí na svatého Jáchyma.
Program 2018
středa 10. 1. – Jak udělat fakt pěknou fotku (Radek Lochman, IT, umění)
Anotace: Nastavit na fotoaparátu automatický režim a jen mačkat spoušť, to umí i cvičená opice, ale vyfotit fotku tak, aby z ní byla cítit atmosféra okamžiku a aby každý, kdo se na fotku podívá, přesně věděl, proč byla tato fotka vyfocena, to už chce poněkud více než jen povrchní znalosti fotografování. A nepomůže ani sebedražší fotoaparát, protože kvalitní fotku nedělá drahý hardware, ale především
schopnosti a zkušenosti fotografa. Dodržení některých základních principů kompozice vede k tomu, že fotky mají náboj, jsou z nich cítit emoce a mnohdy dokáží vyprávět svůj příběh, aniž by fotograf musel něco vysvětlovat.
středa 14. 2. – Křivky staveb (Tamara Mainzerová, MAT, umění)
Anotace: Připravte se na výlet časem i světem!Ve workshopu se seznámíte se zajímavými prvky staveb starých slohů i těch z poslední doby. Podíváte se na exteriéry, ale nakouknete i do interiérů na zajímavá schodiště či klenby. Navštívíte architektonicky zajímavá místa a s nimi vázána jména slavných architektů.
středa 14. 3. – Exoplanety (Jan Veselý, FYZ)
Anotace: Pátrání po planetách, jež obíhající okolo jiných hvězd než Slunce, tedy planetách mimo Sluneční soustavu, je nejrychleji se rozvíjejícím oborem astronomie posledních let. První exoplaneta byla objevena v roce 1995 a dnes už evidujeme několik tisíc hvězd podezřelých z toho, že mají planety; existenci více než tří tisícovek takových planet dnes považujeme za jistou. Díky internetu a sdělovacím prostředkům se můžeme pokochat spoustou nádherných barvitých představ o tom, jak to na exoplanetách vypadá. I když se v poslední době některé podařilo přímo vyfotografovat, drtivou většinu z těch cizích planet nikdo nikdy neviděl. Přesto o nich spoustu věcí víme – známe jejich hmotnosti, velikosti, vzdálenosti od mateřských hvězd, povrchové teploty. V této přednášce se nejprve seznámíme s historií hledání exoplanet, a poté si ukážeme, jakými metodami je astronomové objevují a jak zjišťují ony intimní parametry neviditelných planet (spektroskopie, fotometrie, interferometrie, polarimetrie, astrometrie).
středa 11. 4. – Neuronové sítě (Radek Lochman, IT)
Anotace: Neuronové sítě jsou jeden z podoborů umělé inteligence, který se snaží vytvořit umělé zařízení, které se bude chovat jako lidský mozek. Většinou se jedná o simulaci, tedy program, který můžeme spustit i na běžném počítači. Dnes se neuronové sítě používají skoro v každém oboru, například v lékařství (detekce epileptických záchvatů či průzkum spánku), průmyslu (detekce příměsí cizích látek v materiálu), ekonomice (vývoj kurzů na burze), meteorologii (předpověď počasí), bezpečnostní technice (vyhledávání teroristů) a mnoho jiných. Na semináři se seznámíme s některými druhy neuronových sítí a jejich vlastnostmi. Provedeme také některé zajímavé experimenty, například rozpoznávání písmen, číslic a znaků.
středa 9. 5. – Finanční matematika v praxi (Pavel Hlaváček, MAT)
Anotace: Vyznat se dnes ve všech finančních produktech není vůbec snadné. Banky a finanční domy na nás útočí svými „výhodnými“ nabídkami, po kterých prostě musíme sáhnout, abychom se měli dobře a naše děti byly šťastné. Ale kde je pravda? Přijďte si na konkrétních případech vyzkoušet, jak jednotlivé produkty fungují, jak si vypočítat, zda nabídka je opravdu výhodná nebo se jedná jen o reklamní tah.
středa 6. 6. – Fyzikální dílna (Věra Krajčová, FYZ)
Anotace: Fyzika je věda, která prostupuje náš život při každém kroku. Ale není to jen strohá teorie. Praktická fyzika dokáže být velmi zábavná. Přijďte si hrát a experimentovat!
středa 12. 9. – Mikroskopie nanosvěta (Věra Krajčová, FYZ)
Anotace: Každý z nás měl někdy v ruce aspoň lupu. Ti šťastnější zkoumali brouky s pomocí mikroskopu. Ale jak se ponořit do světa částic? Kde jsou hranice našeho pozorování a kdo tyto hranice posunul? Je nanosvět jenom zmenšený svět kolem nás? Přijďte posunout meze svého vidění.
středa 10. 10. – Virtuální realita (Igor Žmajlo, IT)
Anotace: Virtuální realita umožňuje pohodlné prožití nemožných, nebo skoro nemožných zážitků. Tento posuv hranic našich možností je užitečný nejen pro zábavu, ale i pro obory školství, vědy, techniky a komunikace. V tomto workshopu si v praxi vyzkoušíme všechny tyto možnosti Virtuální Reality. Poznáte tak, kam spěje budoucnost, a pochopíte, proč by za pár let VR brýle mohly být běžnou výbavou domácnosti. Dále se můžeme podívat na to, jak se obsah pro VR vytváří a co to obnáší. Tím by workshop předvedl všechny aspekty Virtuální Reality.
středa 14. 11. – Kybernetická bezpečnost (Martina Řejhová, IT)
Anotace: Hlavním cílem workshopu je seznámení se základy kybernetické bezpečnosti. Zjednodušeně se jedná o bezpečnost ve světě počítačů. Jaké jsou hrozby a jak se proti nim bezpečně chránit. V tomto kurzu se účastníci seznámí s bezpečným chování na internetu, s režimem anonymity prohlížečů. Vyzkouší si rozpoznání podvodných emailů, vytváření silných hesel a jejich zapamatování. Dozví se jak efektivně blokovat nežádoucí reklamy, jak se chránit proti virům a zda se dá 100% chránit a proč se vlastně bránit kybernetickým útokům.
středa 12. 12. – Vesmírný řád (Jan Veselý, astroFYZ, historie)
Anotace: Vše má svůj systém, jen my bádáme staletí, jak to vše vlastně funguje. Čeká nás průlet vesmírem, časem i historií. Neklademe si žádné hranice.
Program 2017
středa 5. 4. – Seznámení se školou, To nejlepší z fyzikální laboratoře (Věra Krajčová, FYZ)
Anotace: Pamatujete se na to, jak to vypadalo u vás ve škole? Měli jste i fyzikální laboratoř? Experimentovali jste? Přijměte pozvání do fyzikální laboratoře, kde na vlastní kůži vyzkoušíte, jak zábavné učení dneska může být. Nachystány budou pokusy z elektrostatiky, měření s počítačem, hry s podtlakem a mnoho dalších.
středa 12. 4. – Historie kalendářů (Alena Rybáková, MAT)
Anotace: Který den v týdnu jsem se narodil (a)? Souvisejí významné milníky českých dějin se dny v týdnu? Jak nám pomůže počítač?
středa 10. 5. – Digitální fotografie I (Aramis Tochjan, IT)
Anotace: Obsahem semináře bude vysvětlení základních pojmů souvisejících s digitální fotografií – jas, kontrast, expozice, jpeg, png. Budeme ale i pracovat se samotnými fotografiemi – upravíme je, využijeme speciální efekty a vytvoříme z nich koláže.
středa 24. 5. – Digitální fotografie II (Aramis Tochjan, IT)
Anotace: Navazující kurz na Digitální fotografie I z 10. 5.
úterý 13. 6. – Nanotechnologie pro začátečníky (Věra Krajčová, FYZ)
Anotace: Seznámíme se s pojmem nanotechnologie. Krátce projdeme jejich minulost a přítomnost a pokusíme se nahlédnout i do jejich blízké budoucnosti. Poté budeme experimentovat s běžně dostupnými přípravky a hračkami, které obsahují nanočástice udávající jim zajímavé vlastnosti.
středa 13. 9. – Hudba sfér (Jan Veselý, FYZ)
Anotace: V přednášce se ponoříme do historie, v níž se propojuje matematika se starověkou filosofií, astronomií a fyzikou. Na začátku bylo magické číslo sedm – sedm dní v týdnu, sedm kovů… Matematik Johannes Kepler hledal v uspořádání vesmíru geometrický řád. Vyšel z Platónovy myšlenky o pěti dokonalých geometrických tělesech, Pythagorova učení o hudebních intervalech a nakonec vybudoval „teorii všeho“ – v pětisvazkovém díle Harmonie světa spojil všechny obory kvadrivia (matematiku, geometrii, astronomii a muziku) a našel univerzální zákon uspořádání světa. Isaac Newton na základě Keplerových zákonů objevil všeobecnou gravitaci, která stojí v základech klasické fyziky. Tou se řídí nejen pohyb planet, hvězd a galaxií. Bez ní by nehořel oheň, netekla voda, nerostly rostliny a nesvítilo Slunce.
středa 27. 9. – 3D modelování (Lukáš Vrba, IT)
Anotace: Obsahem kurzu je seznámení se základními možnostmi a funkcemi pro modelování v programu Autodesk Inventor, což je 3D software celosvětově využívaný k návrhům produktů, vizualizacím a simulacím. Účastníci kurzu se naučí, jak na počítači vytvořit libovolné modely ve 3D prostoru, ale vyzkouší si také i tvorbu přesných součástek pro technickou praxi. Díky kurzu se rychle seznámí s neomezeným 3D světem.
středa 11. 10. – 3D tisk (Lukáš Vrba, IT)
Anotace: Obsah kurzu navazuje na znalosti z výuky Autodesk Inventor a rozšiřuje znalosti z vytváření jednotlivých modelů. Součástí je zapojení nástrojů pro vizualizaci vhodných materiálů a detailního renderování statických obrázků. Současně získají účastníci znalosti z oblasti tvorby skutečných modelů díky využití 3D tisku jednotlivých částí navržené sestavy.
středa 25. 10. – Jak se vyznat ve finanční sféře (Pavel Hlaváček, MAT)
Anotace: Zahrajeme si na bankéře a budeme půjčovat malé i větší částky. Vypočítáme si reálné zisky a úroky při různých typech spoření, půjček, úvěrů a hypoték.
středa 8. 11. – Světlo – to, co vidíme i nevidíme pouhým okem (Věra Krajčová, FYZ)
Anotace: Přijměte pozvání na fyzikální show zaměřené na optiku. Tento obor fyziky je plný krásných pokusů a jevů. Přijďte na 90 minut klasických i neobvyklých experimentů z oblasti viditelného spektra, infračerveného záření i UV záření. Ukážeme si hologramy i duhu, budeme si hrát s termokamerou i kamerou s nočním viděním a budeme světlo nejen rozkládat ale i polarizovat.
středa 22. 11. – Zajímavé obrazce a hravá geometrie (Tamara Mainzerová, MAT)
Anotace: Kdy lze obrazec nakreslit jedním tahem? Jak (ne)počítat obsahy a obvody obrazců? Jak vykouzlit zajímavé obrazce v počítači?
středa 6. 12. – Vzhůru na Mars (Jan Veselý, FYZ)
Anotace: Lety na Mars a osídlení rudé planety je téma, o kterém se v poslední době mluví velmi často. Kosmické sondy přinášejí podrobné snímky pořízené z oběžné dráhy i z povrchu planety, zkoumají atmosféru i mineralogické složení a chemické vlastnosti tamějších hornin. Co nás na Marsu čeká? Jak to bylo s vodou na Marsu? Jakým směrem se bude ubírat výzkum Marsu v nejbližších letech? Bude někdy cesta lidí na Mars realitou?